Przejdź do treści

EDUKACJA: Skuteczność „podwójnego okna Kagi”

Formacja „podwójnego okna” to jedna z najbardziej popularnych formacji wykresów Kagi. Jaka jest jej historyczna skuteczność i jak bardzo możemy na niej polegać?

 

 

Odpowiadamy: bardzo!!

 

 

Postać idealna formacji

Formacja powstaje stosunkowo długo. Musimy bowiem dostać kilka charakterystycznych układów wewnętrznych, aby finalnie powstał nam kształt widoczny poniżej. Biorąc pod uwagę jednostkę czasu „jeden dzień sesyjny” najszybsze formacje odwrócenia powstają do dwóch tygodni czasu. Im dłużej jednak kształt jest budowany tym według naszego doświadczenia lepiej.

Problem wartości odwrócenia

Dostajemy mocny feedback, iż piszemy w sposób zbyt trudnym (chociaż nam wydaje się, zapewne przez te ponad 20 lat na rynku, iż całkowicie banalnie) językiem.

Wartość odwrócenia w przypadku wykresów Kagi to dosyć trudny temat. Można liznąć go tutaj.

W przypadku badania formacji „podwójnego okna” nie braliśmy pod uwagę optymalizacji wartości odwrócenia pod konkretne rynki. Mówiąc wprost – mamy tutaj goły model, bez całej teorii Kagi, która stanowi o sile tej techniki.

Pisząc jeszcze prościej – nie ignorujemy żadnej sesji, każda ma taka samą wagę. Formacje powstają wtedy szybciej i jest ich więcej

Wewnętrzny sygnał kupna

Popatrzmy jeszcze raz na poniższy przykład formacji

Jak widać jest to o tyle fajna formacja, iż najpierw dostajemy sygnał kupna z samej techniki Kagi a dopiero później jest on wzmacniany sygnałem kupna z samej formacji. Sytuacja wydaje nam się idealna.

Czas na mięso

Poniżej widzimy statystykę skuteczności formacji „podwójnego okna”. Należy do niej dodać bardzo atrakcyjny poziom zasięgu, który wynosi 287% zasięgu minimalnego. Prościej? Proszę bardzo

Podwójne okno Kagi

391 %
Kontynuacja 110 28,2%
Odwrócenie 281 71,8%

Jeżeli dwie niebieskie strzałki z wyżej zaprezentowanego wykresu stanowią przedział powiedzmy 10zł, to średni zasięg po powstaniu formacji powinien kształtować się na poziomie 28,7zł. W zaprezentowanym przykładzie byłaby to cena około 113,7 (zakładając, iż sygnał kupna z formacji powstał na poziomie 85zł). Jak widać tutaj byki z łatwością ten poziom osiągnęły.

Znajdowanie formacji „podwójnego okna”, z uwagi na skuteczność odwracania trendu, to jedno z najbardziej opłacalnych według nas zadań, w całej Analizie Technicznej.