Przejdź do treści

Edukacja: Postanowienia noworoczne

No i po Świętach… Minęły i niektórzy odetchnęli z ulga, a inni żałują, że tak szybko po… Bez względu jednak jakie były to Święta i co teraz czujemy, są już za nami.

Teraz czeka nas Nowy 2022 Rok, a wraz z Sylwestrem przychodzi czas na podsumowania i nieodłączne „postanowienia noworoczne”.

Większość z nas (o ile nie wszyscy), w głębi serca wierzymy i chcemy, żeby nadchodzący rok był inny, niż ten który się kończy: Będę mądrzej inwestować! Nie poddam się emocjom! Nauczę się zarządzać impulsami! Zadbam o swoje zdrowie! Pójdę na siłownię lub zacznę biegać (albo morsować, chociaż to już chyba wszyscy przeżyli w zeszłym sezonie 😉)! Będę bardziej kreatywny! Spędzę więcej czasu z rodziną! Znajdę sobie hobby inne, niż giełda i poświęcę mu czas!

Te i tysiące podobnych, ambitnych celów krąży nam po głowie po to, by za chwilkę (tak mniej więcej ok 20 stycznia, chociaż niektórzy wytrzymują znacznie dłużej – zwłaszcza jeśli wykupili 3-miesieczny karnet na siłkę 😉) zmienić się w przekonanie: Ale jestem beznadziejny! Nie mam silnej woli! Znowu wszystko do dupy!

… czyli zadziałała „Klątwa Nowego Roku”. Poddajemy się, obwiniamy i wracamy do utartych kolein działania.

Tak jednak nie musi być. Mamy dla Was kilka rad, co zrobić, żeby było inaczej.

Po pierwsze zacznij myśleć nad planem wcześniej, niż „za 5 dwunasta”. Zrelaksuj się i spokojnie zastanów, jakie noworoczne postanowienia masz na 2022?

I tutaj pojawia się pierwsza pułapka, a mianowicie:

  • myślimy o tym, co powinniśmy zrobić, a nie o tym, co naprawdę chcemy zrobić lub
  • myślimy o tym, co powinni przestać robić, a nie o tym, co chcemy osiągnąć.

A przecież aby odnieść sukces, trzeba tego naprawdę chcieć. Jeśli nie poświęcisz czasu na zastanowienie się, czego tak naprawdę TY chcesz, na swoją listę wpiszesz postanowienie, w które nie będziesz całkowicie zaangażowany.

Zadbaj też o swoją motywację zewnętrzną. Postanowienia noworoczne mają potężną moc, ponieważ większość z nas je robi. Dzięki temu tworzy się swoista „grupa wsparcia” – możemy się motywować do działania, doceniać wysiłek, podnosić na duchu itd.

„Uzbrojeni” w motywację i wiedząc, czego chcemy możemy naprawdę osiągnąć wiele.

Z naszej strony dorzucamy kilka zasad, które mamy nadzieję, że pomogą Ci osiągnąć sukces i dotrzeć do wymarzonego celu.

Zasada 1: Zobowiąż się

Wybierz postanowienia, które naprawdę chcesz zrealizować.

Poświęć czas na dokładne jego przemyślenie. Zadaj sobie pytanie:

Czy to na pewno MOJ cel? Kto go wymyślił: ja czy ktoś inny? Czy to postanowienie mnie motywuje i dodaje energii? Czy droga, jaka wybrałem do realizacji jest tą, którą chce iść i czy to jedyny sposób na dotarcie tam, gdzie chce być?

Pamiętaj, że nie ma powodu, dla którego realizacja postanowienia musi trwać rok – jeśli Twój cel obejmuj dłuższy lub którzy czas realizacji: zaakceptuj to i realizuj postanowienie we właściwym dla ciebie tempie.

Gdy już wiesz, co i jak chcesz osiągnąć powiedz o tym wszystkim. Oczywiście tajemnice zawodowe i inne know-how należy zostawić sobie, ale oczekiwania co do efektu końcowego warto zdradzić przynajmniej tym, którym ufamy – to pomoże utrzymać motywacje w dążeniu do końcowego sukcesu.

Na koniec wymyśl „ceremonię”, która będzie początkiem realizacji Twojego postanowienia – będzie to symboliczny START twojego zaangażowanie w plan, dzięki czemu będziesz o nim lepiej pamiętać.

Zasada 2: Bądź realistą

Kluczem do osiągnięcia celów jest motywacja. Ale ryzykujesz porażką, jeśli ustawisz sobie zbyt wysoko poprzeczkę.

Zastanów się dokładnie nad tym, jakie postanowienia miałeś w zeszłym roku. Jeśli nie udało się osiągnąć celu warto przemyśleć, co było tego powodem? Czy coś się zmieniło? Czy powinieneś robić analogiczne założenia, czy odpowiednio je urealnić?

Nie celuj zbyt wysoko. Ustaw swój poziom oczekiwań tak, aby było to wyzwanie, ale jednak możliwe do osiągniecia ( zrzucenie 15 „nadprogramowych” kg w 3 miesiące w moim przypadku jest nierealne, ale już 10kg w rok wydaje się być możliwe, chociaż też niezbyt proste…).

Pamiętaj też, że nie jesteś w stanie zrobić zbyt wielu rzeczy jednocześnie. Więcej niż jeden czy dwa cele w roku mogą być zdecydowanie nadmiarowe, a przez dzielenie skupienia i energii możesz stracić szanse na realizację nawet jednego z nich.

Zasada 3: Zapisz to

Przedstaw swoje postanowienie na piśmie. To prosta, ale potężna technika urzeczywistniania celu. Jest w nas coś, co reaguje z większym zaangażowaniem i motywacją, gdy to, czego chcemy opiszemy i skonkretyzujemy, a potem możemy do tego wrócić i przeczytać. Dobrze jest zapisać swój cel tak, aby można było go dość często zobaczyć –   przyklej kartkę z postanowieniem na biurku, na lodówce lub włóż do portfela.

 

Zasada 4: Zrób plan

To ważne, więc nie przegap tego kroku!

Zacznij od wyobrażenia sobie, gdzie chcesz być.

Następnie wróć do miejsca, w którym jesteś dzisiaj.

Zapisz wszystkie kamienie milowe, które musisz osiągnąć w międzyczasie.

Zdecyduj, co zrobisz, aby osiągnąć każdy z tych kamieni milowych. Musisz znać każdy krok i mieć plan, co będzie dalej.

Zasada 5: Bądź elastyczny

Bez względu na to, jak dokładnie opiszesz swój plan prawie w każdym przypadku nie wszystko ułoży się dokładnie tak, jak to sobie zaplanowałeś. Pierwsza niewielka nawet przeszkoda może zepchnąć cię z wybranego kursu, co jest tym łatwiejsze, im bardziej sztywno określiłeś swoją drogę dojścia do celu. Pozostań więc elastyczny wykonując następujące kroki:

  • spróbuj przewidzieć niektóre wyzwania, z którymi się zmierzysz.
  • przygotuj plan awaryjny dla zdarzeń, którzy mają największe prawdopodobieństwo zaistnienia
  • przygotuj się mentalnie na ich wystąpienie
  • uświadom też sobie, że twój cel może ulec zmianie w trakcie jego realizacji (hmmm… może jednak 5 kg mniej? 😉) To nie porażka, to rzeczywistość. Jeśli musisz dokonać zmiany w celu, aby móc go realizować – zrób to.

Zasada 6: Używaj przypomnień

Mając wiele innych zobowiązań, odpowiedzialności i zadań bywa, że nasza cel na dany rok schodzi na dalszy plan i po prostu o nim zapominamy. Opracuj swój własny „system przypominaczy”, aby być na bieżąco z twoim postanowieniem i nie stracić go z oczu. Zrób to, biorąc pod uwagę następujące kwestie:

  • spisz swoje postanowienie
  • zostaw informacje o nim w widocznym dla ciebie miejscu w pracy, w domu, w samochodzie, w kalendarzu, w teczce itd.
  • wpisz kolejne kroki realizacji celu w swój kalendarz
  • skonfiguruj w kalendarzu w telefonie lub na komputerze przypomnienia o tym, co musisz zrobić, aby osiągnąć swoje cele.

Zasada 7: Śledź postępy

Mając plan działania wiesz, gdzie powinieneś być w danym momencie roku. Po to określiłeś swoje kroki milowe. Ważne jest, żebyś kontrolował i zaznaczał, kiedy dany kamień milowy zostanie osiągnięty. Radość i podekscytowanie z osiągania małych sukcesów cząstkowych jest motorem napędowym do dalszej pracy nad celem.

Dobrym nawykiem jest stworzenie „kalendarza działań”, w którym możesz regularnie zamieszczać wpisy dotyczący swoich postępów, opisywać momenty, w których czułeś się szczególnie zadowolony ze swoich wysiłków oraz te, kiedy czułeś się przygnębiony lub chciałeś zrezygnować.

Regularnie przeglądaj swoje wpisy i ucz się na swoich doświadczeniach, a jeśli to możliwe omów swoje postępy z rodziną, przyjaciółmi lub innymi osobami do których masz zaufanie.

Zasada 8: Nagradzaj się

Nawet najbardziej zaangażowana osoba potrzebuje wsparcia i docenienia wysiłku. Najłatwiej jest to osiągnąć dzięki niewielkiej nagrodzie  – zrób sobie małą przyjemność. Spacer, drobny prezencik dla samego siebie, wizyta w miejscu, które lubisz, dobre jedzenie – to wszystko małe nagrody, po których poczujesz, że było warto podjąć wyzwanie nowego roku.