Przejdź do treści

System FW20 WARSAW2- ryzyko nocne

System FW20 WARSAW2- ryzyko nocne

Problem zamykania pozycji na otwarciu/zamknięciu próbowaliśmy poruszyć już kilka razy, ze szczególnym naciskiem na ten artykuł.

W przypadku FW20 mieliśmy tutaj jednak wyniki sumaryczne, dzisiaj przyjrzyjmy się dokładnie systemowi WARSAW2.

Zanim to jednak nastąpi trzeba sobie zdać sprawę z jednej kwestii- zamknięcie pozycji na zamknięciu zawsze jest o wiele bardziej korzystne z punktu widzenia psychiki inwestora. Jak byśmy nie podchodzili do ryzyka nocnego, to zawsze jest to ryzyko, które obciąża naszą psychikę.

Jesteśmy praktykami rynki, dodatkowo wierzymy 100% w swoje narzędzia inwestycyjne, a nawet taka konfiguracja nie powoduje, iż ze spokojem spoglądamy na kolejne otwarcie świeczki kontraktowej. Dodatkowo zawsze pojawia się garść emocji związanych z zamknięciem rynku amerykańskiego i wydarzeń porannych.

Jeżeli chcemy spać spokojnie to wyjście jest jedno- pozycje trzeba zamykać na CLOSE. Z tym nie wygramy nigdy.

Oczywiście ryzyko nocne to premia w wynikach. Jak to się jednak dokładnie prezentuje r/r w systemie WARSAW2? Sam zysk punktowy od roku 2011 to 720 punktów na korzyść zamykania na OPEN. W szczegółach jest jednak sporo ciekawostek:

Strategia CLOSE na OPEN to wyniki już publikowane

Strategia CLOSE NA CLOSE to wyniki poniżej

Różnica w wyniku oraz różnica w obsunięciu kapitału prezentuje się następująco

Spojrzenie na ten diagram to już kilka ciekawych wniosków

  1. Największa różnica in plus dla systemu zamykającego pozycje na OPEN pojawiła się w 2013 oraz 2020r. Oczywiście najbardziej utkwić w pamięci może ten ostatni rok. Zobaczmy jednak, iż w 2013 roku oprócz o wiele lepszego wyniku, mieliśmy także mniejsze obsunięcie kapitału. W 2020 obsunięcie to było większe o 3,42%
  2. Zwróćmy także uwagę, iż wersja bez ryzyka nocnego przez 5 lat dawała lepsze rezultaty, przy zdecydowanie niższych obsunięciach. Szczególnie widać to w roku 2014 oraz 2015, który był względnie rozczarowujący w przypadku systemu z zamknięcie na OPEN
  3. Największa różnica w obsunięciu kapitału miała miejsce w 2010r, oczywiście na korzyść systemu zamykającego pozycje na CLOSE. To oznacza o wiele większy komfort inwestycyjny

Reasumując: są plusy są minusy. Pod względem wyników systemy z zamknięciem na OPEN praktycznie zawsze dadzą lepsze wyniki w dłuższym horyzoncie czasowym, ale już w ujęciu rocznym zdecydowanie niekoniecznie. Kwestią do dyskusji jest obciążenie psychiki przez utrzymywanie pozycji po zamknięciu- tutaj żadna matematyka nie ma większego znaczenia.

Jeżeli będzie taka chęć to rozszerzymy dział GPW FW20 o WARSAW1 oraz WARSAW2 z opcją zamknięcia bez ryzyka nocnego.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.