Przejdź do treści

Portfele akcyjne: Rebalancing

Wczorajszy dzień to wreszcie korzystny (a w najgorszym razie neutralny) rebalancing spółek na portfelach NASDAQ TOP12 oraz NYSE TOP5 (gorzej wypadł w tym względzie portfel GPW TOP6). Przypominamy, iż rok 2021 był fatalny pod tym względem, potencjalna strata na procesie rebalancingu wynosiła w przypadku portfeli amerykańskich około 10%. Jakże inaczej wyglądałyby wyniki w tym względzie.

O co tu generalnie chodzi? O moment zmiany spółek w portfelu i cen po jakich są one do niego zakupywane.

Przedstawiamy pięć metod rebalancingu portfela, przy założeniu, iż udział akcji w portfelu wynosi 100%

  • Wirtualna

Nie używamy żadnego portfela wirtualnego dostępnego w Polsce lub na świecie. Dostaliśmy kiedyś jednak screen zmiany portfela, w jednym dosyć słynnym miejscu w PL, i byliśmy lekko zszokowani. Ceny, udział oraz momenty realnej zmiany nijak tutaj nie miały odniesienia do rzeczywistości. Nie będziemy tworzyć „gównoburzy”, ale gdyby wziąć pod uwagę literki E,B,L,A,T,R to mogą (ale nie muszą) ułożyć się one w słowo Albert.

  • Realna pieniężna – metoda używana w ATSProfit

Metoda, którą stosujemy w przypadku portfeli akcyjnych zakłada pełną wyprzedaż walorów na fixingu zamknięcia miesiąca i otwarcie spółek używając należności na fixingu otwarcia miesiąca.

To właśnie ta metoda (stosowana od zawsze) miała taki negatywny wpływ na portfele amerykańskie.

Największy plus tej metody to prostota, komfort i pełna wiarygodność wyniku

Największy minus to prowizja (nie wiemy, czy spółka przejdzie na kolejny miesiąc w momencie sprzedaży) oraz nastroje o poranku pierwszej sesji (w 2021 prawie wszystkie były bardzo optymistyczne)

  • Pożyczkowa

Metoda zakłada sprzedaż akcji i zakup nowych w tym samym momencie czasowym. Potrzebujemy więc do tego gotówki odpowiadającej składowi portfela. Konieczna jest więc wewnętrzna pożyczka na okres dwóch dni, aby taką strategię zrealizować.

Problemy są dwa. Pierwsza, iż takiej dodatkowej gotówki mieć nie musimy oraz samo liczenie wyniku komplikuje się nam z punktu widzenia całego procesu (chociaż bez przesady)

Plusem jest synchronizacja zleceń oraz mniejsze koszty prowizyjne (znamy już skład portfela i może się on pokrywać częściowo z poprzednim)

  • Pożyczkowa – kontraktowa

Analogiczny sposób do tego z punktu trzeciego, tyle tylko, iż „pożyczka” idzie z konta zarezerwowanego dla rynku terminowego, który przynajmniej przez te kilka minut nie powinien potrzebować owej gotówki, plus wolne środki powyżej depozytu mamy w pełni dostępne.

W ten sposób ograniczamy problem z powiększaniem portfela akcyjnego przez dodanie gotówki, jak to ma się w punkcie 3

  • Szybkie palce

Metoda chyba najczęściej stosowana. Zakłada szybką sprzedaż walorów i zakup za należności nowych. Przy niewielkich ilościowo portfelach jest to sposób polecany, aczkolwiek w przypadku portfeli ATSProfit liczenie wyniku byłoby już tutaj wielce problematyczne.