Przejdź do treści

GPW: MERCATOR – statystka cz. 2

W dziale EDUKACJA pojawi się za kilka tygodni artykuł dotyczący skuteczność wsparć technicznych na elementach wyróźniających się świec miesięcznych (interwał czasowy jest częścią projektu akcyjnego portfela TOP6)

Już teraz jednak możemy zdradzić kilka elementów z tego punktu edukacyjnego, bo jak widać po obrotach jest wielu chętnych do zabawy na akcjach Mercatora.

Sytuacja jest następująca:

W przypadku MERCATORA bierzemy pod uwagę świece idącą od poziomu 80zł do 330zł. Jak filtrowane są te świece to już opowiemy w dziale edukacyjnych.

Wsparcie książkowe powinno znajdować się na poziomie 205zł w ujęciu miesięcznym. Widać, iż nawet kurs tam lekko zabawiał przez kilka chwil.

Przypadków załamania takiego wsparcia mieliśmy w historii 42931 przypadków (bierzemy pod uwagę lata 1990-2020 na walorach już wspominanych w dziale edukacyjnym)

W 73% przypadków zamknięcie świecy miesięcznej poniżej wsparcia oznaczało dotknięcie poziomu dolnego ograniczenia świecy wcześniej wyróżnionej. Średni czas, jaki niedźwiedzie potrzebowały na taki proces to 3,86 korpusu, czyli niecałe 4 miesięce.

Jak to przekłada się na przypadek MERCATORA. Pokonanie poziomu 205zł mieliśmy na świecy sierpniowej. W tym momencie celem niedźwiedzi powinna być strefa 80zł. Prawdopodobieństwo historyczne wystąpienia takiego zjawiska to wspomniane 73%, natomiast czas na to potrzebny powinien liczony być tutaj do grudnia. 

Na przełomie roku zobaczymy, jak owa statystyka sprawdziła się w przypadku akcji MERCATORA.

Na razie w ujeciu krótkoterminowym walczymy o statystykę podejścia korekcyjnego o 7% lub spadku o owe 7%. Na tę chwilę jest remis, żadna ze stron nie może się wybitnie zdecydować. O tym wariancie pisaliśmy TUTAJ

[EDIT] niedźwiedzie wygrały batalię i zdobyły 7% od otwarcia. Poszliśmy więc drogą najbardziej prawdopodobną. O tym wariancie mówiliśmy także TUTAJ

Zakup portfela GPW TOP6 oraz SW

Zobacz wyniki ATSProfit

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.