Przejdź do treści

GPW: Allegro i statystyka

Przed nami fajny moment na akcjach ALLEGRO (ALE). Waloru, z uwagi na jego ogólny trend, nie ma, ani w portfelu GPW TOP6. ani GPW SW, ale warto tej spółce poświęcić dwa słowa.

Najpierw wykres:

Teraz dwie rzeczy. Jeżeli nie do końca rozumiemy idee statystyki w układach świecowych, to można spojrzeć na pierwszy zaznaczony fragment. Układ dolnego cienia został tutaj wyrysowany na wsparciu technicznym, a jak przeczytamy w dziale edukacji, taki przypadek dawał 72% szanse na odwrócenie trendu. Nie piszemy sobie o elementach świecowych po to, aby tylko pisać.

To już jednak przeszłość. Kto chciał to wykorzystał (my w portfelach akcyjnych Allegro i tak nie mieliśmy)

Przed nami jednak przyszłość i kolejna statystyka. Należy pamiętać, iż opierająca się nie tylko na spółkach polskich, ale także tych branych pod uwagę w dziale edukacji (czyli + USA, Niemcy)

Tak więc do zbadania jest sytuacja, kiedy kurs po raz drugi wchodzi na element obronny, a co za tym idzie zmierza do nowych minimów. 

Takich sytuacji, jak obecna, mieliśmy w historii 3291 – dużo, ponieważ bierzemy tu pod uwagę wszystkie elementy świecowe, jakie broniły kursu przy ostatnim minimum.

Z tych 3291 przypadków byki uratowały się przed przeceną w 1211 przypadkach. Trochę jakby mało….

W pozostałych przypadkach po pokonaniu minimów (w przypadku Allegro będzie to poziom 49.10zł w cenach zamknięcia), mieliśmy do czynienia z silniejszym ruchem spadkowym. Na 2080 takich przypadków po kolejnych 30 sesjach średni spadek wyniósł 8.91%. 

Przekładając na język całkowicie zrozumiały prawdopodobieństwo wyrysowania silnych minimów na ALLEGRO po dotknięciu poziomu 49,1zł wynosi około 70%. Kurs powinien natomiast po tym wydarzeniu spaść przynajmniej w rejony 45zł, chociaż historycznie kilka przecen robiło o wiele większe wrażenie.

Zakup portfela GPW TOP6

Zobacz wyniki ATSProfit

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.