Radzenie sobie z presją, czyli przetrwaj i rozwijaj się
Presja!
Każdy, w takiej czy innej sytuacji życiowej, ją odczuwa, a w codziennej pracy inwestorów to po prostu norma. Presja jest po prostu częścią naszego życia. Filozof Thomas Carlyle powiedział: „Brak presji to brak diamentów”, sugerując, że w rozsądnych dawkach presja może pobudzać i motywować do działania i osiągania wyników.
Jednak zbyt duża jego ilość może przechylić szalę w drugą stronę. Mamy tyle do zrobienia, że nie wiemy od czego zacząć, czujemy się przeciążeni oczekiwaniami innych wobec nas lub rozczarowani postępami, które już poczyniliśmy.
Sposobem na sprawienie, by presja działała na naszą rzecz, a nie przeciwko nam, jest znalezienie „złotego środka” między punktem „za dużo” a „za mało”.
Pomysł, że wzrastająca presja stymuluje ludzi do coraz lepszych wyników, aż do osiągnięcia optymalnego punktu, pochodzi z 1908 roku. Psychologowie Robert Yerkes i John Dodson odkryli jednak, że kiedy presja przekracza ten optymalny punkt, ma odwrotny skutek i wydajność zaczyna spadać. Ten wniosek jest aktualny do dziś.
Negatywny wpływ presji objawia się najpierw lekkim niezadowoleniem i niewielkim pogorszeniem jakości pracy osoby, ale kiedy presja staje się nadmierna, może ona ulec stresowi, niepokojowi i poczuciu braku zadowolenia i szczęścia.
Jeśli sytuacja życia pod presją szybko się nie poprawi, a czas nadmiernej presji się przedłuża, narażamy się na ryzyko wypalenia. Co gorsza, może to też doprowadzić do chorób tak fizycznych jak i psychicznych, a także problemów psychologicznych i emocjonalnych (np. depresja lub problemy behawioralne, agresja).
Uwaga!
Nie pomylmy presji ze stresem – to zupełnie coś innego!
Presja może być dla nas bardzo pozytywnym zjawiskiem. Doświadczanie jej, a jednocześnie poczucie spokoju i kontroli, może zachęcić ludzi do osiągania wielkich rzeczy. Stres natomiast pojawia się dopiero wtedy, gdy się stan życia pod presją się rozwija, a poczucie spokoju i porządku zostaje zastąpione poczuciem braku kontroli i chaosem.
Istnieją dwa rodzaje presji:
–wewnętrzna, która wynika z nadmiernego naciskania na siebie lub martwienia się o swoją zdolność do spełnienia oczekiwań innych.
– zewnętrza, która pochodzi z okoliczności lub od osób wokół nas. Niektóre naciski zewnętrzne mają niewielki związek z naszą pracą, ale sposób, w jaki na nie reagujemy, może negatywnie wpłynąć na naszą pracę. Długie dojazdy do pracy, choroba, trudności finansowe, obowiązki rodzinne, żałoba lub niebezpieczne miejsce pracy mogą bardzo nas obciążać i wpływać na nasze zachowanie. W skrajnych przypadkach możemy nawet czuć się zmuszani do podejmowania ryzyka i działania wbrew swoim wartościom lub brania udziału w nieakceptowanych przez nas działaniach.
Jak funkcjonować w warunkach życia pod presją?
Najważniejsze to zachować rytm i życiowy rozsądek: nie rezygnuj z przyjemności, regularnie ćwicz, umiarkowanie pij alkohol, utrzymuj zdrową dietę i dużo śpij. To oczywiste, ale te zdroworozsądkowe kroki same w sobie nie zawsze wystarczą.
Proaktywne reagowanie na presję może pomóc w radzeniu sobie z jej negatywnym wpływem na nas.
Oto kilka strategii, które mogą być pomocne:
Bądź na szczycie
- Presja jest pozytywną siłą, ale tylko wtedy gdy kontrolujesz sytuację. Tracąc poczucie kontroli szybko poczujesz się przytłoczony i niespokojny. Dlatego staraj się rozwijać zdolność monitorowania i radzenia sobie z rosnącą presją poprzez wiarę w to, że tylko ty że jesteś odpowiedzialny za sukces i że to właśnie ty masz wpływ na sytuację, w której się znajdujesz.
Zarządzaj swoją reakcją
- Przy pozytywnym nastawieniu sytuacje, w których znajdujesz się pod presją mogą być okazją do zabłyśnięcia, zdobycia doświadczenia i rozwoju. Wykorzystaj je jako motywację do odniesienia sukcesu. Spróbuj też zmierzyć się z rosnącą presją, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby sama zniknęła.
Bądź zorganizowany
- Przejęcie kontroli nad poziomem obciążenia pracą umożliwia bezpośrednie zarządzanie nim, gdy zaczyna narastać presja.
Wzmocnij swoją wiarę w siebie
- Presja często wynika z powątpiewania w swoje umiejętności. Postaraj się docenić swoje zalety i pozytywne cechy oraz pracować nad wiarą w siebie.
Pracuj nad samokontrolą
- Wszyscy wiemy, że nasze emocje mogą być na bardzo wysokim poziomie, gdy „mamy dużo na głowie”. Dlatego ważne jest, aby rozwinąć umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach, pracując m.in. nad rozwojem swojej inteligencji emocjonalnej.
Naładuj baterie
- Bez energii prawdopodobnie poczujesz się „przytłoczony” przez presję i może brakować ci chęci, by się z tym uporać. Warto więc popracować nad poniesieniem poziomu energii, aby odzyskać koncentrację i poprawić swoją zdolność do samokontroli.
Proś o pomoc
- Nie bój się prosić o pomoc, jeśli czujesz, że jesteś pod zbytnią presją. Zastanów się, co jest źródłem presji i kto może dać ci wsparcie lub służyć radą.