Przejdź do treści

EDUKACJA: (mocna) psychika inwestora

Jakiś czas temu na naszym blogu pisaliśmy o „mocnej psychice” inwestora (wczorajszych wypocin nie będziemy może tutaj linkować, zobaczmy to kończące się tak)

Dziś postanowiliśmy trochę bliżej przyjrzeć się tematowi i sprawdzić, czy rzeczywiście mamy „mocną psychikę”, która jak wiadomo jest niezbędna w pracy takiej, jaką wykonujemy, czyli w inwestowaniu.

No i jak to my: podeszliśmy do tematu „systemowo” i poszukaliśmy zasad i prawidłowości, które pozwolą nam odpowiedzieć na to pytanie. Naszą analizę oparliśmy o badania amerykańska psychoterapeutki Amy Morin, która w swojej książce „ 13 Things Mentally Strong People Don’t Do” stworzyła listę rzeczy, których nie robią osoby silne psychicznie (czyli z założenia inwestorzy).

Lista tych rzeczy (a właściwie zachowań), poniżej:

———

1) Nie marnują czasu na użalanie się nad sobą (sic!)

Silni psychicznie ludzie nie siedzą i nie ubolewają nad swoją sytuacją i tym jak zostali potraktowani przez innych (lub przez „los”). Silni psychicznie ludzie biorą odpowiedzialność za to, co im się w życiu dzieje i rozumieją, że życie nie zawsze jest łatwe i sprawiedliwe [ach… ten FOREX… 😉]

2) Nie oddają nikomu swojej „mocy”

Silni psychicznie ludzie nie pozwalają innym się kontrolować i nie oddają komukolwiek władzy nad sobą. Nie mówią takich rzeczy jak „To przez niego tak źle się czuje [w praktyce używane są znacznie mocniejsze epitety 😉] ”. Silni psychicznie ludzie mają kontrolę nad własnymi emocjami i mają wybór, w jaki sposób zareagują.

3) Nie boją się zmian

Silni psychicznie ludzie nie starają się unikać zmian – są z nich zadowoleni i przyjmują je pozytywne. Rozumieją, że zmiana jest nieunikniona i wierzą w swoje zdolności adaptacyjne [noo… to może jednak crypto…? 😉].

4) Nie marnują energii na rzeczy, których nie mogą kontrolować [Otóż to!]

Nie usłyszysz od silnej psychicznie osoby narzekania na decyzje RPP, FED czy nieracjonalności innych uczestników rynku. Nikt nie skarży się na słaby net czy złą pogodę. Osoby silne psychicznie skupiają się na tym, co mogą kontrolować i na co mają wpływ, czyli często jest o jedynie ich postawa, nastawienie i to, co pokazuje ich doświadczenie i wiedza.

5) Nie starają się wszystkich zadowolić

Silni psychicznie ludzie zdają sobie sprawę, że nie muszą przez cały czas zadawalać wszystkich. Nie boją się sprzeciwić, wyrazić swojego zdania czy poglądu nawet wtedy, gdy jest ono zupełnie odmienne od oczekiwań rozmówcy. Starają się być mili i uczciwi, ale potrafią sobie poradzić i akceptują „nerwy i złość” innych ludzi, którym nie do końca odpowiada ich stanowisko.

6) Nie boją się podejmowania obliczonego ryzyka [zdecydowanie! Ryzyko to nasze drugie imię!]

Nie podejmują lekkomyślnego lub głupiego ryzyka, ale nie mają też nic przeciwko podejmowaniu obliczonego ryzyka. Silni psychicznie ludzie spędzają czas na rozważaniu i badaniu ryzyk i korzyści przed podjęciem decyzji [… a czasami badanie takie trwa ponad 20 lat 😉].

7) Nie „mieszkają” w przeszłości

Silni psychicznie ludzie nie tracą czasu na rozpamiętywanie przeszłości i marzenie o tym, by cofnąć czas i by było inaczej. Uznają swoją przeszłość, wyciągają z niej wnioski i uczą się na niej. Jednak nie przeżywają ciągle złych doświadczeń ani nie fantazjują o dniach chwały [eeee… tu to trochę przesadzili…]. Żyją teraźniejszością i planują przyszłość.

8) Nie popełniają w kółko tych samych błędów

Silni psychicznie ludzie biorą odpowiedzialność za swoje zachowanie i uczą się na błędach z przeszłości, a w rezultacie nie powtarzają tych błędów w kółko, ale idą dalej i podejmują lepsze decyzje w przyszłości [hmmm?].

9) Nie zazdroszczą innym sukcesów

Silni psychicznie ludzie potrafią docenić sukcesy innych ludzi – nie stają się zazdrośni ani nie czują się oszukani, gdy innym „poszło lepiej”. Wiedzą, że każdy sukces wiąże się z ciężką pracą i zamiast zazdrościć są gotowi ciężko pracować nad własną „szansą na sukces”.

10) Nie poddają się po pierwszej porażce

Silni psychicznie ludzie nie postrzegają porażki jako powodu do rezygnacji. Zamiast tego wykorzystują porażkę jako okazję do rozwoju i poprawy. Są gotowi próbować tak długo, aż nie zrobią tego dobrze. [Tia… czasami wygląda to na szaleństwo, ale w coś trzeba wierzyć! 😉]

11) Nie boją się czasu w samotności

Silni psychicznie ludzie tolerują, a nawet lubią samotność. Nie boją się być sam na sam ze swoimi myślami i nie boją się milczenia, a czas „przestoju” wykorzystują do zebrania sił i bycia skuteczniejszym. Cieszą się własnym towarzystwem i nie są zależni od innych w tej kwestii – znajdują szczęście w samotności.

12) Nie uważają, że świat jest im coś winien

Silni psychicznie ludzie nie czują się uprawnieni do czegokolwiek w życiu i nie myślą, że inni się nimi zaopiekują lub że świat musi im coś dać. Zamiast tego – szukają swojej drogi i możliwości budowania sukcesu w oparciu o własne zasługi.

13) Nie oczekują natychmiastowych rezultatów

Niezależnie od tego, czy pracują nad poprawą swojego zdrowia, rozpoczynają nowy biznes czy wchodzą w nową inwestycje, ludzie silni psychicznie nie oczekują natychmiastowych rezultatów. Wykorzystują jak najlepiej swoje umiejętności, ale rozumieją, że prawdziwa zmiana wymaga czasu, a na sukces pracuje się latami [chociaż… czasami… mamy po prostu fuksa i nagle wpada nam 400% Y/Y…].

No i jaki macie wynik?

K.K.