Przejdź do treści

Edukacja: Kryzys i co dalej

KRYZYS i co dalej?

Utrzymywanie kontroli, gdy czasy stają się trudne (a w naszym wewnętrznym rankingu „trudności czasów” jesteśmy chyba w najgorętszym okresie od co najmniej 20 lat)

Słowo „kryzys” przywodzi na myśl powodzie, burze i pożary, a także krach bankowy lub zamach terrorystyczny. Jednak z biznesowego punktu widzenia może być używany w wielu sytuacjach, od pilnego wycofania produktu, przez roszczenia o oszustwo, po załamanie rynku.

Na poziomie osobistym kryzys może wywołać jednoczesne przebywanie kluczowych członków zespołu na zwolnieniu lekarskim lub pogłoski o zwolnieniach. Mogą to być małe problemy w ujęciu globalnym, ale mogą mieć krytyczny wpływ na Twój zespół lub organizację.

Musisz być zorganizowany i szybki w reagowaniu na każdy kryzys, ale przede wszystkim musisz zachować spokój. Ten artykuł pomoże Ci jasno myśleć i stawić czoła trudnym czasom.

Zanim wybuchnie kryzys…

 Im lepiej jesteś przygotowany na kryzys, tym skuteczniejsza będzie Twoja reakcja, jeśli do niego dojdzie. Jeśli przyłożysz się do prac przygotowawczych i opracujesz wypróbowany, realny i prawdziwy plan, prawdopodobnie będziesz w stanie zachować spokój i równowagę, jeśli zostaniesz „oślepiony” przez katastrofę.

Poniższe kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci przygotować się na nagłe i nieoczekiwane zagrożenie (zawodowe ale i osobiste):

  1. Zadbaj o rytm

Jeśli Twoje codzienne działania przebiegają jak w zegarku, będziesz mniej narażony na kryzys. Zorganizowany, sprawny i skoordynowany tryb działania, sprawny zespół, rytm i automatyzm wykonywanych czynności/zadań pozwoli w obliczu kryzysu na działania „mechaniczne”, bez wpadania w panikę.

  1. Przyjmij VUCA

Krajobraz biznesowy nieustannie się zmienia, a czasami zmiana jest nagła i nieprzewidywalna. Takie niestabilne środowisko zostało nazwane VUCA, o czym już pisaliśmy, a co oznacza warunki, które są niestabilne, niepewne, złożone i niejednoznaczne.

Funkcjonowanie w takich czasach może być zniechęcające i przerażające, a możesz też ulec pokusie, by po prostu zignorować lub przeciwstawić się trudnym zmianom. Ale jeśli podejmiesz to wyzwanie, będziesz w stanie lepiej identyfikować potencjalne kryzysy i zarządzać nimi.

Możesz przeciwdziałać czterem negatywnym elementom VUCA, rozwijając cztery pozytywne cechy, czyli:

  • Pielęgnuj wartości, których trzeba się trzymać nawet w trudnych czasach.
  • Zrozum sytuację, w której się znajdujesz
  • Komunikuj się z otoczeniem
  • Bądź elastyczny i „zwinny” w sposobie, w jaki reagujesz
  1. „Wymyśl” kryzys

Warto przeanalizować, jakie kryzysy mogą wpłynąć na Twoją pracę i życie i opracować strategie radzenia sobie z każdym z nich. Przemyśl, co zrobisz w trakcie kryzysu oraz jak będziesz z niego wychodził.

  1. Zaplanuj sposoby komunikacji

Myślenie o tym co, komu i jak przekazać w środku katastrofy może być trudne. Dlatego wiedza o tym, jak, co i komu będziesz komunikować w sytuacji kryzysowej, jest ważną częścią planowania kryzysowego.

Sytuacja może się pogorszyć, jeśli domysły, plotki i spekulacje wypełnią pustkę, która powstaje, gdy na czas nie przekażemy wszystkim zainteresowanym odpowiednich informacji. Skuteczna, szybka i zwięzła komunikacja może uspokoić Twoje otoczenie – rodzinę, znajomych, współpracowników a także klientów.

Jeśli potrafisz być jasny, spójny i uważny na emocje i odczucia innych – opanujesz chaos i niepokój.

  1. Dbaj o siebie

Kryzys uderza w jedną z naszych najbardziej podstawowych potrzeb – potrzebę bezpieczeństwa. Poczucie niepewności, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, może wywoływać silne emocje, takie jak strach i panika. Możesz się chronić, rozwijając odporność i ucząc się, jak radzić sobie ze stresem.

Znalezienie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i poświęcenie czasu na takie czynności, jak medytacja, ćwiczenia czy prowadzenie dziennika, może również pomóc w rozwinięciu wewnętrznej siły na wypadek, gdy sytuacja stanie się ciężka.

A gdy już TO się zdarzy…?

Budowanie fundamentów pod kryzys teoretyczny, wymyślanie strategii działania, scenariuszy itd to jedno, ale radzenie sobie z rzeczywistością – to zupełnie co innego.

Oto cztery kluczowe rzeczy do zrobienia, gdy nadejdzie kryzys:

  1. Zarządzaj swoimi uczuciami

Możesz poczuć przypływ adrenaliny, próbując podsumować, co się stało. Tak więc, zanim przystąpisz do działania lub podejmiesz jakiekolwiek odruchowe decyzje, daj sobie czas na zebranie myśli i obiektywne spojrzenie na swoją sytuację. Weź głęboki oddech, jeszcze jeden i… jeszcze jeden!

Uspokój swój umysł i ciało za pomocą technik relaksacji fizycznej, takich jak głębokie oddychanie, rozluźnienie mięśni i koncentracja oraz wykorzystanie pozytywnego myślenia w afirmacjach.

Postaraj się przełamać panikę. Wizualizuj punkt poza kryzysem, w którym osiągniesz sukces. I nie bój się prosić o pomoc.

  1. Wprowadź swoje plany w życie

Jeśli masz gotowy plan kryzysowy, nadszedł czas, aby przetestować go w rzeczywistej sytuacji. Wszędzie wokół Ciebie mogą znajdować się „stacje paniki”, ale nadszedł czas, abyś przestawił swoje systemy w tryb „kontrolowanej sytuacji awaryjnej”.

Skoncentruj się na zarządzaniu rzeczami, które możesz kontrolować. Nie marnuj energii i wysiłku, próbując zmieniać rzeczy, na które nic nie możesz poradzić.

  1. Wspieraj innych

W sytuacji kryzysowej prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia ze zmartwionymi, zaniepokojonymi i emocjonalnie niestabilnymi ludźmi. Postaraj się więc zachować optymizm i pewność siebie. Wszyscy wokół Ciebie (a przynajmniej Ci, którzy Ci ufają i w Ciebie wierzą) nabiorą otuchy uspokojeni obecnością kogoś, kto jest zorganizowany, przygotowany i zdecydowany. Kogoś, kto WIE co robić.

Pamiętaj, że w niektórych momentach będziesz musiał być asertywny, silny, a czasami nawet bezwzględny i wymagający określonych, konkretnych i szybkich działań innych osób.

  1. Strzeż się negatywnych zachowań

Kiedy wody stają się wzburzone, niektórzy ludzie szukają schronienia w samolubnych zachowaniach, które mogą jedynie pogorszyć sytuację. Wystrzegaj się w szczególności:

  • „Ucieczki” od świata i ludzi (zwłaszcza tych, którym na nas zależy i które na nas liczą)
  • „Zamknięcie się” i zapomnienie o zasadach skutecznej komunikacji
  • Obwiniania innych
  • Panikowania

Zamiast tego skoncentruj się na włożeniu wszelkich sił i serca w „ogarnięcie” tego całego „bałaganu”, uspokojenie emocji i znalezienie rozwiązania bazując na tym, co jest TU i TERAZ (nawet jeśli to TU i TERAZ nie wygląda aktualnie na spełnienie naszych marzeń).

K.K