Przejdź do treści

EDUKACJA: Jak być bardziej cierpliwym

Jak być bardziej cierpliwym?

Jak zwolnić, zredukować stres i poprawić skupienie?

We współczesnym świecie biznesu, w którym produktywność jest zawsze priorytetem, łatwo jest wpaść w nawyk pośpiechu. Cokolwiek nie robimy staramy się to robić szybko, a efekt (oczywiście idealny i najlepszy) ma być natychmiastowy.

Z takim podejściem i sposobem działania wiążą się oczywiście problemy: można popełnić błędy, ucierpi jakość pracy i przeoczyć ważne szczegóły. W rezultacie trzeba coś poprawiać, zmieniać, zaczynać od początku.

Krótko mówiąc, często w ostatecznym rozrachunku, sprawdza się reguła, która mówi: większy pośpiech = mniejsza prędkość.

Wiele można powiedzieć o zwalnianiu i większej cierpliwości w wykonywaniu pewnych zadań, poświęcaniu czasu na upewnienie się, że są one wykonywane zarówno poprawnie, jak i wydajnie. ale cierpliwość nie jest czymś, co każdemu przychodzi naturalnie.

Cierpliwość to umiejętność, którą (jak każdą inną umiejętność) można, przy odrobinie czasu i uwagi, rozwijać.

  1. Zauważ niecierpliwość

Pierwszym krokiem w pracy nad cierpliwością jest rozpoznanie sytuacji czy momentów, w których czujesz się zniecierpliwiony. Najczęściej niecierpliwość przejawia się w poczucie pośpiechu i irytacji. W takich momentach może ci być trudno skoncentrować się na tym, co robisz, bez myślenia o tym, co jeszcze masz do zrobienia. Występują też objawy fizyczne, takie jak napięcie mięśni, szczególnie ramion i szyi, zaciskanie zębów, a nawet odczuwanie mdłości.

Negatywne uczucia, takie jak niecierpliwość, złość, a nawet wściekłość, są reakcjami samoczynnymi i wynikającymi z naszego instynktu samozachowawczego.

Kiedy tego rodzaju negatywne emocje cię opanowują może dojść do wpadania w spiralę i samonapędzania się złych emocji. Dlatego niezwykle ważne jest ich zatrzymanie. Rozpoznanie, kiedy czujesz się niecierpliwy, jest więc pierwszym krokiem do stania się bardziej cierpliwym.

Ponieważ niecierpliwość może wkradać się do ciebie w różnych chwilach życia i w sposób niezauważalny w walce z jej okiełznaniem pomocne może być ustawienie „przypominacza”, który sprawi, że będziesz bardziej uważny na te niebezpieczne momenty.  Jednym ze sposobów, w jaki ludzie praktykujący uważność pomagają sobie o tym pamiętać, jest „dzwonek uważności”. Może to być np. sznureczek/nitka zawiązany na nadgarstku albo palcu (rzut oka na sznureczek powinien kojarzyć się z potrzeba zaobserwowania swoich emocji), ale możesz tez skorzystać z aplikacje na smartfony ustawionych tak, żeby  przypominały o określonych lub losowych porach w ciągu dnia o uważności na siebie i analizie swoich odczuć.

Alternatywnie możesz po prostu ustawić alarm lub przypomnienie w swoim kalendarzu. Jednym słowem może to być cokolwiek, co zadziała, aby przypomnieć ci o zatrzymaniu się i zbadaniu siebie pod kątem niecierpliwości.

Kiedy rozpoznasz już u siebie objawy niecierpliwości– zatrzymaj się, weź kilka głębokich oddechów, uspokój umysł i skup się na tej chwili. Przyjrzyj się całemu swojemu ciału i zidentyfikuj miejsca, w których mięśnie są napięte, a następnie skup się na ich rozluźnieniu. Może to być trudne, zwłaszcza gdy czujesz presję, ale zwiększona koncentracja i mniejszy stres przyniosą efekty.

  1. Zbadaj przyczyny

Jeśli zauważyłeś już u siebie, że się niecierpliwisz zastanów się, jaka jest przyczyna tej emocji? Czy istnieje prawdziwy powód, dla którego musisz się tak spieszyć, czy też działasz z  głęboko zakorzenionym przekonaniem, że po prostu musisz zrobić wszystko szybko? W gruncie rzeczy, co sprawia, że czujesz się zniecierpliwiony?

W niektórych przypadkach może istnieć oczywiście rzeczywista presja czasu, która powoduje uczucie pośpiechu i zniecierpliwienia.

Warto jednak zważyć i porównać negatywne konsekwencje np. poinformowania kogoś, że spóźnisz się na spotkanie dziesięć minut z popełnieniem rażącego błędu w raporcie, który planujesz przedstawić. Co jest naprawdę ważniejsze?

Bywa też tak, że masz nierealistycznie wysokie oczekiwania co do tego, jak szybko powinieneś być w stanie wykonać daną czynność lub jak produktywny powinieneś być. Jeśli uważasz, że tak może być – spytaj innych, jak oni to widzą? To pomoże Ci uzyskać bezstronną perspektywę. Może tylko ty wywierasz na siebie presję? Zakładanie, że coś powinno wydarzyć się szybciej a ty sam powinieneś pracować bardziej produktywnie i osiągać spektakularne wyniki w bardzo krótkim czasie spowoduje tylko stres i w dłuższej perspektywie zaszkodzi twojemu zdrowiu i produktywności.

  1. Sprawdź się

Doskonałym sposobem na ćwiczenie większej cierpliwości jest świadome doprowadzanie do w sytuacjach, w których trzeba czekać.

Wybierz na przykład najdłuższą kolejkę w supermarkecie.

Wybierz dłuższą z dwóch tras do domu lub tę o największym natężeniu ruchu.

Ułóż złożoną układankę lub ogromne puzzle.

Podczas tych ćwiczeń skup się na pozostaniu cierpliwym.

Spróbuj zapomnieć o stanie ciągłej pilności i pośpiechu, a zamiast tego przyjrzyj się otaczającemu cię światu: ludziom, otoczeniu, przyrodzie. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie ci wrócić do tego spokojnego stanu umysłu, w sytuacji, w której coś cię niecierpliwi.

Jeśli z natury jesteś osobą niecierpliwą, może okazać się, że bieg przez życie jest twoim naturalnym zachowaniem i robisz to na wiele sposobów. Pomyśl o tym i skup się na spowolnieniu wszystkiego, co możesz. Jeśli spieszysz się z posiłkami, skup się na jedzeniu wolniej i naucz się delektować jedzeniem. Jeśli wszędzie się spieszysz, idź lub jedź wolniej. Naucz się cieszyć podróżą, zamiast martwić się o szybsze dotarcie do celu. Jeśli przeglądasz artykuły z wiadomościami online i masz tendencję do czytanie tylko tych krótkich – skup się i przeczytaj uważnie i do końca te dłuższe artykuły.

Jeśli potrafisz wyzbyć się nawyku ciągłego pośpiechu w innych aspektach swojego życia, zwolnienie tempa może pomóc również w pracy.

Podsumowanie

Czasami istnieje prawdziwa presja czasu, która wymaga szybkości myślenia i działania, ale codzienny pośpiech (czy to w pracy czy w życiu prywatnym) nieuchronnie będzie miał negatywne konsekwencje dla twojej wydajności i zdrowia. Rozpoznanie, kiedy czujesz się zestresowany i niecierpliwy oraz poświęcenie czasu na odzyskanie właściwej perspektywy może pomóc w znalezieniu bardziej zrównoważonego tempa, a to niewątpliwie korzystnie wpłynie na jakość Twojej pracy i życia.