Przejdź do treści

Czy tylko krach zakończy tę statystykę? Hossa na rynkach akcji

Hossa na rynkach akcji

Spoglądając na zachowanie portfela GPW TOP6 w kwietniu, który na tę chwilę zyskuje prawie 4%, doszliśmy do wniosku, iż trzeba podjąć na naszych łamach jeszcze jeden temat.

Rozumiemy ogólną hossę pokoleniową, rozumiemy nawet to, iż jesteśmy w miarę dobrzy w budowaniu systemów transakcyjnych na rynku akcyjnym, ale nawet to nie uzasadnia jednej kwestii.

Produkty lewarowane, w przypadku naszego serwisu chociażby systemy FW20 czy CFD DAX, książkowo powinny charakteryzować się zdecydowanie lepszymi wynikami w stosunku do jednokierunkowych (a więc tylko BUY) strategii akcyjnych. Powinny mieć także większe obsunięcia kapitału.

W rzeczywistości jednak okazuje się, iż przy skromnych obsunięciach kapitału, rynki akcyjne całkowicie wymiatają- przynajmniej na portfelach prezentowanych w ramach serwisu.

Spójrzmy na system FW20 WARSAW2 w wersji najlepszej, czyli z zamknięciami na otwarciu

Widzimy, iż skala obsunięcia jest tutaj systematycznie osiągana na poziomach około 20-40%.

Polski rynek akcyjny? Portfel GPW TOP6, który miał kosmiczny rok 2020 osiągnął 400% zysku przy obsunięciu lekko ponad 6%. To się naprawdę nie mieści w analitycznej głowie. Oczywiście to był specyficzny okres czasu, nie sądzimy, iż takie akcje będą jeszcze dostępne, aczkolwiek nawet, jeżeli rozszerzymy skalę na lata 2010-2020 to obsunięcie kapitału sięga tylko 21,2% i to w dosyć krótkim okresie czasu.

Weźmy CFD DAX, nawet tę ostatnio najlepszą jego stronę, czyli TURTLE. System DAX TURTLE umożliwił w 2020r osiągnięcie stopy zwrotu na poziomie 139,84% przy obsunięciu kapitału na rekordowo niskim poziomie 12,38%. W innych latach prezentował się następująco:

Porównajmy to szybko do wyników NYSE TOP5. Obsunięcie historyczne na poziomie 9% od początku okresu to znów coś, co doświadczonego inwestora może szokować, a przecież wyniki są tutaj lepsze niż w przypadku systemu TURTLE

NYSE TOP5 to zresztą nie wyjątek, linia kapitału NASDAQ TOP12 prezentuje się podobnie, chociaż tutaj obsunięcia kapitału są trochę większe.

Podsumowując: człowiek męczy się na rynkach lewarowanych, buduje strategie dwukierunkowe a tymczasem rynki akcyjne krzyczą- to my rządzimy.

Pytanie, czy kiedyś ten ogólny spokój akcyjny nie okaże się zgubny….

Czy tylko krach rynkowy  ma szansę załamać ową nienaturalność? Przypominamy, iż gwiazdy analityki giełdowej krach na rynkach akcji przewidują mniej więcej od 10-15 lat….