System kontraktowy FW20 w dalszym ciągu pozostaje w 2020 bez pozycji. Czekamy na pierwsze wskazówki, które doprowadzą do ruchu portfela, który obecnie pozostaje na poziomie bazowym
Nie ma możliwości budowania komentarzy wynikowych, skupić się więc możemy na tym, co za nami pod względem struktury sygnałów a kilka elementów prezentuje się tutaj całkiem ciekawie
Po pierwsze- w przypadku systemu kontraktu FW20 widać wyraźną na tę chwilę przewagę pozycji krótkich. Nie jest to może oszałamiająca różnica, ale to bardzo dobrze, ponieważ uniezależniamy wynik od głównego trendu panującego na rynku. Na tę chwile niedźwiedzie panują jednak nad sytuacją i to one zajmują częściej pozycje (55% przypadków)
Bardzo ciekawym wątkiem jest także dynamika ruchu na konkretnym sygnale. Doświadczenie uczy, iż inwestorzy bardziej obawiają się dalszych spadków niż wzrostów. W przypadku prezentowanego systemu FW20 zależność ta jest zauważalna. Agresja niedźwiedzi jest o około 10% wyższa od agresji byków.
Ciekawie jednak jest dalej. Skuteczność ruchu na pozycji długiej jest zdecydowanie większa niż na pozycji krótkiej .Statystyka nie kłamie- byki cieszą się z sukcesów o wiele częściej niż niedźwiedzie.
Ową zależność można wykorzystać do procesu zarządzania pozycją, chociaż w przypadku wspomnianego systemu FW20 nie jest on optymalizowany pod względem budowy pozycji pod statystykę wynikową sygnałów na bazie historii.
Reasumując. Pozycje krótkie są wyraźniej częściej spotykane, ruch na nich bardziej dobitny, ale skuteczność globalna o wiele niższa.
Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.